Je vhodné chovať andulku (pre mňa)?

Andulky môžu byť veľmi vďačnými domácimi miláčikmi a sú z nich skvelí spoločníci. Je však dôležité pochopiť, ako naplniť ich potreby, aby ste im poskytli pohodlný a zdravý život a vytvorili silné puto medzi majiteľom a andulkou. Ak vám vadí ich hlasité chovanie, mali by ste zvážiť, či do toho s nimi pôjdete, alebo nie.Je to záväzok na dlhé roky.

Osobnosť

Andulky sú spoločenské vtáky, ktoré vyžadujú významnú pozornosť. Ak ste "lenivým spoločníkom", andulka nie je práve tým vhodným domácim miláčikom. Umiestnite si klietku tak, aby vás dobre videli a počuli, a nezabudnite sa so svojou andulkou pravidelne rozprávať. Andulky sú prirodzene zvedavé a budú na vás dobre reagovať.

Život andulky

Chovanie anduliek je ozaj "beh na dlhú trať", pretože tieto vtáky sa môžu dožiť 10 až 25 rokov a viac. To závisí od druhu, celkového zdravia a životných podmienok. Andulky nie sú vždy tými najlepšími domácimi miláčikmi pre deti, pretože dieťa vyrastie a odíde z domu a andulka zostane "sama". Pre starších ľudí to zas môže znamenať, že ich "andulky prežijú". Ideálny vlastník anduliek, sú mladí rodičia, ktorí sa budú dostatočným spôsobom venovať andulkám, počas celého ich života.

Inteligencia

Andulky sú inteligentné vtáky, ktoré potrebujú dostatočnú duševnú stimuláciu, aby sa vyhli nude a stresu. Umiestnite do ich klietky rôzne hračky, najmä zvončeky, zrkadlá a predmety rôznych farieb a tvarov.

Pohyb v klietke

Andulky potrebujú dostatočný priestor na pohyb. Klietka by mala byť taká veľká, ako si váš rozpočet môže dovoliť, a mreže by mali poskytovať vhodnú lezeckú plochu, do ktorej sa vtáky nemôžu zakliesniť alebo cez ňu uniknúť. Klietka musí byť umiestnená v blízkosti vašej činnosti, aby boli vtáky s vami spojené, ale neumiestňujte klietku do kuchyne, kde im môžu vadiť výpary z varenia.

Lietanie

Aj andulky potrebujú lietať. Mali by mať veľa príležitostí na lietanie mimo svojej klietky, pretože budú tiež potrebovať čas na precvičenie letových svalov.

Strava

Andulky potrebujú pestrú stravu, aby poskytovali dobrú a vyváženú výživu. Krmivo je dostupné v obchodoch s domácimi zvieratami a majú dobrú základnú výživu, ale mali by byť doplnené o ovocie a zeleninu. Čerstvá voda by mala byť pre andulky vždy k dispozícii.

Hlučnosť

Andulky sú zvyčajne veľmi hlučné a budú "spievať", cvrlikať a i škrípať. Sú to talentovaní a niektoré sa dokonca dokážu naučiť hovoriť určité slová alebo frázy. Ak dávate prednosť pokojnému domácemu miláčikovi, andulka určite nie je pre vás dobrou voľbou.

Teplota chovu

Andulky sú v pohode vo väčšine teplôt v domácnosti, ale ak máte radi svoj domov veľmi teplý, alebo veľmi chladný, andulky môžu trpieť. Neumiestňujte ich klietku na miesta, kde sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu, alebo neustálemu prievanu, napríklad hneď vedľa okna, alebo v blízkosti vetracieho otvoru. Zabezpečte v klietke úkryt do tieňa.

Zdravie

Berte na vedomie, že budete musieť zabezpečiť také zdravotné potreby andulky,ktoré jej zabezpečia vo všeobecnosti zdravie a pohodu pri chove. Sledujte zmeny chuti do jedla, skontrolujte ich výkaly na zmenu farby, alebo problémy s konzistenciou a všímajte si akékoľvek zmeny energie, alebo správania, ktoré by mohli naznačovať blížiace sa zdravotné problémy. 

Zoznam pripravovaných článkov

V tejto chvíli redakcia nepripravuje žiadne nové články pre zverejnenie.
Andulka Logo
alebo

Ondrej H.

Ondrej H.

Majiteľ a správca portálu.
Jansa

JANSA

Zakladateľka portálu andulka.sk
Jaro O.

Jaro O.

Žurnalista.
Peter P.

Peter P.

Chovateľ anduliek.

Back to Top