Andulka indická je veľmi krásny vták a tiež obľúbený domáci maznáčik. Jej chov nemusí byť vhodný pre každého, pretože si vyžaduje veľa pozornosti a starostlivosti, ale je to veľmi spoločenský vták a môže sa stať vynikajúcim spoločníkom pre celú rodinu.Typické sfarbenie tohto druhu je jasne limetkovo zelené s modrými chvostovými perami a žltými odtieňmi pod krídlami. Tieto vtáky radi rozprávajú.

BEŽNÉ NÁZVY: papagáj indický, papagáj indický, papagáj ružový
VEDECKÝ NÁZOV: Psittacula krameri manillensis
PREDPOKLADANÁ DĹŽKA ŽIVOTA: 25 až 30 rokov.Vo výnimočných prípadoch až 45 rokov.

Pôvod a história

Je ázijský pod druh dážďovníka ružového ( Psittacula krameri ). Je to ázijský papagáj pôvodom z Cejlónu. Nájdete ho v mnohých častiach Ázie, najmä v Indii a Pakistane. Žije aj v západných a južných oblastiach Sudánu a na Blízkom východe. Vo voľnej prírode žijú v mierne zalesnených oblastiach, ako aj na farmách na vidieku. Zhlukujú sa v kŕdľoch (zvyčajne viac ako 50 vtákov).Indické andulky boli v Indii považované za posvätné bytosti potom, čo si náboženskí vodcovia začali uvedomovať ich schopnosť jasne napodobňovať ľudský jazyk. Bohatí indickí členovia kráľovskej rodiny ich chovali v ozdobných klietkach pre ich obdivuhodné farby a očarujúce vlastnosti.

Temperament

Hoci má tento druh povesť ako ťažko cvičiteľný, ​​nie je celkom tomu tak. A potrebuje skutočne dennodennú pozornosť. Ak sa začnú nudiť, často sa uchýlia deštruktívnemu správaniu. Počas dospievania tiež fázou "blafovania" , ktorú niektorí majitelia ťažko zvládajú. Táto fáza prichádza s miernou agresivitou, ale fáza trvá len niekoľko týždňov. S dobrou starostlivosťou sa stávajú milé s očarujúcou povahou. Ich hlas je takmer komický, pretože je veľmi vysoký, no zároveň jemný. Tiež si všimnete, že vás skvele upozorňujú na nebezpečenstvo (dedičný divoký inštinkt), ktorý je sprevádzaný hlasnými volaniami.

Reč

Je jedným z najlepšie hovoriacich vtákov medzi domácimi druhmi. Zvyčajne môžu začať hovoriť vo veku od 8 mesiacov do 1 roka a môžu sa naučiť viac ako 200 slov. Môžu pohybovať od priemernej úrovne rozprávania až po jačanie, alebo škrípanie, alebo napodobňovanie rôznych zvukov zo svojho okolia.

Farby a značky indických papagájov

Tento druh je dostupný v odtieňoch od jasne žltej, zelenej a modrej až po albínov. Hoci farebné mutácie sú bežné, typické sfarbenie tohto druhu je jasne limetkovo zelené s modrými chvostovými perami a žltými krídlami. Sú známe ako dimorfné druhy, čo znamená, že ich farby a znaky môžu určiť pohlavie vtáka. Samce majú tmavočervené zobáky, čierne znaky na tvári a tri farebné pásy okolo krku. Čierny krúžok sa vyvíja približne v 18. mesiaci a modré a ružové krúžky sa objavujú v čase, keď dosiahnu 3 roky.

Starostlivosť o indickú andulku

S primeranou pozornosťou, zaobchádzaním a láskou sa môže indická andulka rýchlo stať obľúbeným spoločníkom a členom vašej rodiny. Ak si všimnete akékoľvek agresívne správanie, je najlepšie vyhnúť sa karhaniu, pretože si môže vyvinúť celoživotný strach z ľudí . Najlepší spôsob, ako zvládnuť tento druh andulky, je ignorovať zlé správanie a pri dobrom správaní ju chváliť. Klietka musí byť väčšia, ako by ste možno očakávali pri "klasickej" andulke. Mala by sa prispôsobiť jej dlhému chvostu a nechať ho slobodne poskakovať a hrať sa, bez obmedzení. Uistite sa, že vzdialenosť medzi bidielkami v klietke je dostatočne veľká na to, aby jej nebránili v uviaznutí. Denne čistite misku na jedlo a vodu, bidlá a hračky raz za týždeň a dno klietky aspoň dva krát do mesiaca.

Bežné zdravotné problémy

Aj keď je tento druh andulky všeobecne známy, ako zdravý vták, je náchylný na bežné choroby , ako je psitakóza, polyomavírus, aspergilóza a množstvo bakteriálnych infekcií. Ak sa nudí, alebo sa nechá príliš dlho osamote, alebo je v depresii , môže si šklbať svoje perie.

Výživa

Tento druh anduliek si zvyčajne pochutnáva na ovocí, zelenine, orieškoch, bobuľových plodoch a semienkach . Listová zelenina a zelenina sú rozhodujúce pre každú andulku, aby si udržali nutrične zdravú stravu. A majú aj jednu zvláštnosť. Andulke indickej chutí kuracie mäso. Avokádo, rebarbora, čokoláda a ďalšie bežné "ľudské" potraviny sú však toxické.

Aktivity

Andulky sú vo všeobecnosti veľmi aktívne vtáky. Rovnako ako u väčšiny iných druhov vtákov je dobré mať pre ne bezpečný priestor na hranie a aby si vedeli aj natiahnuť krídla aspoň na 3 hodiny každý deň. Andulka indická má silné svaly čeľuste, ktoré je potrebné udržiavať. Je múdre poskytnúť množstvo žuvacích hračiek, bidiel a dostatok "hryzacieho" príslušenstva do klietok, pretože je dosť pravdepodobné, že vám táto andulka "na slobode mimo klietky" rozhryzie niečo cenné, alebo nebezpečné. A rovnako ako iné andulky, i táto andulka miluje kúpanie.

 

Zoznam pripravovaných článkov

V tejto chvíli redakcia nepripravuje žiadne nové články pre zverejnenie.
Andulka Logo
alebo

Ondrej H.

Ondrej H.

Majiteľ a správca portálu.
Jansa

JANSA

Zakladateľka portálu andulka.sk
Jaro O.

Jaro O.

Žurnalista.
Peter P.

Peter P.

Chovateľ anduliek.

Back to Top