Ak chcete chovať andulky, chovajte aspoň dve. Jednu len dovtedy, kým si na vás nezvykne a čiastočne neskrotne (približne 3-6 mesiacov). Potom je vhodné zaobstarať jej partnera. Ak nechcete hniezdiaci párik, môže to byť andulka rovnakého pohlavia a je jedno, či ide o dve samičky, alebo samčekov. Andulky sú spoločenské vtáky žijúce vo veľkých kŕdľoch, preto je chovanie anduliek osamote, pre andulky iba trápením.

Aký je vhodný vek na hniezdenie anduliek?

Samčekov je vhodné nechať hniezdiť najskôr vo veku 6 mesiacov. Samičky minimálne vo veku 8 mesiacov, najvhodnejšie je aspoň 12 mesiacov. Je to dôležité pre odchov nielen zdravých mláďat, ale aj dobrého stavu hniezdiaceho páru.

Čo robiť, aby andulky mali mláďatká?

Predpokladom je dostatočne starý párik v dobrom zdravotnom stave, ktorý sa viditeľne k sebe správa doslova "zamilovane". To znamená, vzájomne si andulky čistia perie, samček kŕmi samičku, samička sa k samčekovi správa priateľsky a neútočí na neho. Toto samozrejme neplatí u veľkoľkochovateľov anduliek, ktorí poväčšinou andulky jednoducho dajú do jednej klietky a čakajú, či sa andulky spária alebo nie. Ďalej je potrebné mať párik vo vhodnej voliére s hniezdnou búdkou. Potrebná je aj potrava, ktorá andulky stimuluje k páreniu.

Čo robiť, aby andulky mali mláďatká?

Veľkosť klietky

Najvhodnejšie rozmery klietky pre chov dvoch anduliek sú aspoň 60cmx30cmx60cm (dĺžka, šírka, výška). Vhodnejšie sú klietky dlhšie a nižšie, pretože andulky rady vysedávajú na najvrchnejších bidllách (preto sú príliž vysoké klietky nevyužité v ich spodných častiach) a hlavne vedľa seba. Je vhodné mať v klietke minimálne 2 kŕmitká s prosom, jednu, prípadne dve napájačky, jedno kŕmitko s pieskom, jedno napr. s ovsenými vločkami, prípadne ovocím a hlavne prírodné drevené bidlá z konárov stromov.

Môžu andulky znášať vajíčka aj keď nemajú búdku?

Môžu. Stáva sa to síce zriedka, ale stáva. Samička, ak chce, znesie vajíčka nielen do búdky, ale aj do ktoréhokoľvek iného miesta, kam má prístup a má tam "kľud". Najčastejšie je to polička s knihami, šuflík, prípadne iný nejaký tmavší kút, niekedy dokonca aj kúpeľnička (samozrejme bez vody) a mnoho iných miest. Ide hlavne o tie prípady, kedy sú andulky veľkú časť dňa pustené mimo klietky v našich bytoch.

Zoznam pripravovaných článkov

V tejto chvíli redakcia nepripravuje žiadne nové články pre zverejnenie.
Andulka Logo
alebo

Ondrej H.

Ondrej H.

Majiteľ a správca portálu.
Jansa

JANSA

Zakladateľka portálu andulka.sk
Jaro O.

Jaro O.

Žurnalista.
Peter P.

Peter P.

Chovateľ anduliek.

Back to Top