Na rozdiel od mačiek a psov nie sú andulky domestikované, čo znamená, že vyžadujú iné metódy starostlivosti, ktoré mnohí ľudia buď nepoznajú, alebo ich ignorujú - čo je chyba. Napríklad manipulácia s andulkou sa veľmi líši od manipulácie s domestikovaným zvieraťom (napríklad psom, mačkou) a ak nie je vykonaná správne, môže byť "nebezpečná" ako pre andulku, tak aj pre jeho majiteľa.

Andulku nikdy nestláčajte

Aj keď je niekedy potrebné držať andulku pevne v rukách, ak mu potrebujete napríklad ostrihať nechty, pripnúť krídla, alebo vykonať niečo pri čom je potrebné "znehybniť" andulku, je dôležité si uvedomiť, že nikdy sa nepokúšajte stláčať telíčko andulky. Vtáky majú krehké kostry a príliš jemné dýchacie. Ich prílišné stlačenie môže spôsobiť zlomeniny kostí, poškodenie orgánov a ďalšie množstvo problémov, ktoré môžu viesť k vážnemu zraneniu, alebo náhlej smrti vtáka . Udržujte svojho vtáka v bezpečí tým, že naň nikdy príliš netlačte (na žiadnu časť jeho tela).

Naučte svoju andulku na svoje dlane

Keď naučíte svoju andulku, aby vám pokojne sedela na dlaniach, môže vám to pomôcť k následnej bezpečnej manipulácii s andulkou. Andulky, ktoré odmietajú stáť v dlani svojho majiteľa, sú zvyčajne odchytávané buď za letu, alebo v klietke čo ich vystavuje riziku zranenia alebo silného stresu. Pokúste sa naučiť andulku povelu, aby sama (dobrovoľne) bola schopná pokojne stáť vo vašej dlani.Toto je tá najdôležitejšia vec, ktorú môžete naučiť svojho opereného priateľa.

Nedovoľte, aby vám papagáj sedel na ramene

Filmy, televízne programy, sociálne siete často zobrazujú andulky, ako si šťastne sadajú na ramená svojich majiteľov. To je ale problém. Existuje niekoľko dôvodov, prečo to nie je dobrý nápad. Po prvé, aj tie najkrotkejšie andulky sú schopné uhryznúť človeka, ak sa zľaknú, alebo inak rozrušia a môžu spôsobiť danej osobe nemalé zranenie. Zabráňte takémuto druhu nehôd tým, že budete držať andulku na ruke, alebo predlaktí v bezpečnej vzdialenosti od vašej tváre a uší.

Krídla andulky udržiavajte jemne pristruhnuté

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, pristrihnutie krídel andulky môže veľmi pomôcť, pokiaľ ide o bezpečnú manipuláciu s andulkou. Andulky, ktoré majú pristrihnuté krídla, rýchlo zistia, že nie sú schopné lietať, takže sa často stanú závislejšími na svojich majiteľoch a prilepia sa na nich "ako lepidlo", ak sú mimo svojej klietky.Andulky, ktoré nemajú pristrihnuté perie na krídlach, môžu byť náchylné na pokusy utiecť - uletieť. Každý snáď z chovateľov anduliek pozná veľa prípadov, že po sídliskách poletovali s vrabcami aj andulky.

Strážte si svoje šperky

Posledná vec, ktorú treba mať na pamäti, keď sa učíte bezpečne držať andulku vo svojich rukách, je, že andulky milujú hrýzť a vyberať malé lesklé predmety – takže vaše prstene, náušnice, náhrdelníky a iné šperky budú pre nich takmer neodolateľné.Nejeden nešťastný majiteľ anduliek môže potvrdiť, čo sa môže stať, ak sa váš operený priateľ rozhodne pre náušnicu. Majte vždy po ruke niekoľko bezpečných vtáčích hračiek, aby ste svojho miláčika nerozptyľovali "vlastnými ozdobami".

Zoznam pripravovaných článkov

V tejto chvíli redakcia nepripravuje žiadne nové články pre zverejnenie.
Andulka Logo
alebo

Ondrej H.

Ondrej H.

Majiteľ a správca portálu.
Jansa

JANSA

Zakladateľka portálu andulka.sk
Jaro O.

Jaro O.

Žurnalista.
Peter P.

Peter P.

Chovateľ anduliek.

Back to Top